Hlavanova 8

Hlavanova 8

Dvorek v Hlavanově ulici 8 patří k domu, jehož většinoví spolumajitelé jsou z rodiny Šilpochů. V přízemí domu provozuje malou opravárenskou dílnu šicích strojů Jan Šilpoch, vnuk původního majitele Václava Šilpocha, který společně se svou ženou dům nechal postavit těsně po 1. světové válce. V zadní části pozemku si zřídil kovoobráběcí dílnu včetně malé slévárny a zkušebny. Rodinná firma vyráběla menší kovové výrobky pro běžné řemeslnické potřeby a zaměstnávala několik dělníků. Kovoobráběčem se vyučil Václav ještě za Rakouska-Uherska ve Vídni. Na dvorku obklopeném zídkami okolních domů dnes najdeme jen typickou kůlnu a další přístavky, které byly kdysi součástí firmy. Paní Šilpochová zde měla i malou zahrádku, a jak bývalo obvyklé, na dvorku se sušilo i prádlo. Kůlna skrývá mj. dveře, kterými se vcházelo do druhé části pozemku (dnes ve Farského ulici), na kterém byla převážná část dílny. Dům a rodinnou firmu postihl po komunistickém puči v roce 1948 stejný osud, jako mnoho jiných živnostníků. Firma měla být „znárodněna“, ale Václav Šilpoch měl těsně před důchodem, a tak živnost raději sám zrušil. Komunistický režim poté zabral i celý dům a proměnil ho v nájemní obydlí. Naštěstí v něm Václav Šilpoch se svou ženou mohli dožít. Dnešním rodinným příslušníkům byl dům navrácen v restituci po roce 1990.

Foglarovské fantazie

Dvorek jitřil klukovské fantazie skautského oddílu, který měl v Hlavanově 8 svoji klubovnu v letech 1968-1970. V druhé polovině 6. let 20. století se totiž nakrátko vrátil mezi čtenáře Jaroslav Foglar se svými dobrodružnými příběhy – hlavně s legendárními Rychlými šípy. Dvorek (i okolní dvorky po celé délce Hlavanovy ulice), ale i další činžovní domy na Petrohradě připomínaly zákoutí a místa, kde Foglarovi hrdinové prožívali své dobrodružství. A tak v duchu literární inspirace, přelézali zídky a zkoumali tajemná zákoutí další skupiny chlapců, kteří si říkali, že v těchto místech, by se mohl objevit Široko nebo by mohli narazit na zlověstné Vonty. Také tato epizoda vzala brzy zasvé, když komunisté přiškrtili demokracii, skautské hnutí znovu zakázali a Jaroslav Foglar se opět vytratil z knihoven a knižních pultů.

A co ten poklad?

Jan Šilpoch s nadsázkou říká, že dědeček před komunisty ukryl poklad, který je zakopán někde na pozemku bývalé dílny. O jaký poklad se jedná, neprozradíme. Přijďte si poslechnout autentické vzpomínky pamětníků a prohlédnout si dvorek v Hlavanově 8 osobně. Nejlépe při komentovaných procházkách.

Panorama 360°